newsletter
Podaj swój adres e-mail:

Wycieczka na Jałowiec

Jałowiec i tworzone przez ten szczyt pasmo stanowią część większej i dość rozbudowanej grupy górskiej, jaką jest tzw. Pasmo Przedbabiogórskie. Zgodnie z regionalizacją fizycznogeograficzną Polski wg. Jerzego Kondrackiego, zalicza się ono do Beskidu Makowskiego, choć w większości przewodników i na mapach turystycznych włączane jest do Beskidu Żywieckiego.

Większa część masywu Jałowca i całego pasma pokryta jest lasem. W niektórych miejscach trafić można jednak na polany, będące pozostałością po prowadzonej tu dawniej działalności pasterskiej. Największe to: Hala Trzebuńska, znajdująca się na szczycie Jałowca i jego południowych zboczach, Polana Krawcowa, położona w rejonie Przełęczy Cichej oraz Hala Janoszkowa na szczycie Lachów Groń.

Duża polana znajduje się również na Przełęczy Opaczne. Przez szczyt Jałowca biegną dwa szlaki turystyczne

  1. żółty od strony Przełęczy Przysłop (↑2.20 godz. ↓2 godz.)
  2. niebieski z Wełczy (↑1.55 godz. ↓1.25 godz.).

Pasmo Jałowieckie przecina też szlak zielony, prowadzący na Przełęcz Kolędówki z Zawoi (↑1.25 godz. ↓1 godz.). Z Przełęczy Kolędówki dojść można na Jałowiec wspomnianym już szlakiem żółtym(↑1godz.↓50min). Z położonej na szczycie Jałowca Hali Trzebuńskiej podziwiać można rozległą panoramę, obejmującą m.in.: Kotlinę Żywiecką; Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem; Beskid Śląski z Baranią Górą i Skrzycznem; Beskid Mały oraz Małą Fatrę. Na turystów czekają również: tablica informacyjna z opisem widoków, kilka ławek oraz drewniany krzyż. Ten ostatni postawiony został w roku 2000 przez mieszkańców Stryszawy i upamiętnia pobyt na Jałowcu kardynałów Stefana Wyszyńskiego oraz Karola Wojtyły.

Osoby, które w Paśmie Jałowieckim zechcą zatrzymać się na dłużej, mogą skorzystać z położonego przy Przełęczy Opaczne prywatnego schroniska. Nosi ono nazwę schroniska „W Murowanej Piwnicy im. Ks. Józefa Tischnera” i znajduje się na wysokości ok. 850 m n.p.m. Obiekt mieści się w dawnym budynku mieszkalnym z 1920 roku. W latach 1985 - 1990 istniała w tym miejscu Bacówka PTTK „Pod Jałowcem”, a po pięciu latach, wraz ze zmianą gospodarza, powstało istniejące do dziś schronisko. W roku 2010 przeszło ono gruntowny remont i zapewnia obecnie m.in. noclegi w pokojach wieloosobowych, wyżywienie oraz organizację imprez dla grup zorganizowanych. Ze schroniska podziwiać można widoki m.in. na Babią Górę i Policę.

Nasze działania w związku z pandemią COVID-19

Sprawdź jakie procedury stosujemy, aby zadbać o bezpieczeństwo Gości.

Czytaj więcej

x

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK