newsletter
Podaj swój adres e-mail:

Trasa na Policę

   Polica (1369m n.p.m.) to szczyt położony po północno-wschodniej stronie przełęczy Krowiarki, w Paśmie Policy. Dawniej nosił on nazwę “Police”, jest to słowo pochodzenia wołoskiego i oznacza półkę, na której w bacówce trzymane są sery. Określa tym samym to, czym zajmowała się mieszkająca tu ludność - krajobraz u pstrzony był bacówkami, szałasami i kolibami a na halach wypasano tysiące owiec, kóz i krów. Dojdziemy tam czerwonym szlakiem prowadzącym od Hali Krupowej, przejście zajmie ok. 45 minut.
   Po pierwszej wojnie światowej wiódł tędy tzw. Tabakowy Chodnik – szlak, którym przemycano tytoń z Galicji na Węgry.
W czasie drugiej wojny światowej masyw Policy dawał schronienie partyzantom A K. M.in. pod Policą w dolinie Głębokiego Potoku mieli oni drewniano-ziemny bunkier.
   Drugiego kwietnia 1969 na stokach Policy rozbił się samolot PLL LO T. W katastrofie zginęli wszyscy członkowie ekipy i pasażerowie, razem 53 osoby, w tym znany językoznawca Zenon Klemensiewicz. Fakt ten upamiętnia krzyż ze stosownym napisem. Na krzyżu umieszczono dodatkową tabliczkę wykonaną z resztek poszycia samolotu z informacją o oddziale partyzanckim działającym w tym rejonie. Ówczesne władze nie ujawniły przyczyn katastrofy, powstały legendy mówiące o tym, jakoby samolot został zestrzelony aby udaremnić pilotom ucieczkę na Zachód i przestraszyć ewentualnych naśladowców.
   W 1972r na Policy u tworzono Rezerwat przyrody im. prof. Zenona Klemensiewicza. porasta go głównie bór świerkowy, który zachował się w stanie naturalnym. Spośród przedstawicieli fauny spotkać tu można jelenie, lisy a okresowo borsuki i rysie. niejednokrotnie widziano tu ślady niedźwiedzia i wilka.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK