newsletter
Podaj swój adres e-mail:

Jałowiec

Jałowiec (1111 m n.p.m.)

Jałowiec i tworzone przez ten szczyt pasmo stanowią część większej i dość rozbudowanej grupy górskiej, jaką jest tzw. Pasmo Przedbabiogórskie. Zgodnie z regionalizacją fizycznogeograficzną Polski wg. Jerzego Kondrackiego, zalicza się ono do Beskidu Makowskiego, choć w większości przewodników i na mapach turystycznych włączane jest do Beskidu Żywieckiego.

Większa część masywu Jałowca i całego pasma pokryta jest lasem. W niektórych miejscach trafić można jednak na polany, będące pozostałością po prowadzonej tu dawniej działalności pasterskiej. Największe to: Hala Trzebuńska, znajdująca się na szczycie Jałowca i jego południowych zboczach, Polana Krawcowa, położona w rejonie Przełęczy Cichej oraz Hala Janoszkowa na szczycie Lachów Groń.

Duża polana znajduje się również na Przełęczy Opaczne. Przez szczyt Jałowca biegną dwa szlaki turystyczne – żółty od strony Przełęczy Przysłop (↑2.20 godz. ↓2 godz.) oraz niebieski z Wełczy (↑1.55 godz. ↓1.25 godz.). Pasmo Jałowieckie przecina też szlak zielony, prowadzący na Przełęcz Kolędówki z Zawoi (↑1.25 godz. ↓1 godz.). Z Przełęczy Kolędówki dojść można na Jałowiec wspomnianym już szlakiem żółtym(↑1godz.↓50min). Z położonej na szczycie Jałowca Hali Trzebuńskiej podziwiać można rozległą panoramę, obejmującą m.in.: Kotlinę Żywiecką; Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem; Beskid Śląski z Baranią Górą i Skrzycznem; Beskid Mały oraz Małą Fatrę. Na turystów czekają również: tablica informacyjna z opisem widoków, kilka ławek oraz drewniany krzyż. Ten ostatni postawiony został w roku 2000 przez mieszkańców Stryszawy i upamiętnia pobyt na Jałowcu kardynałów Stefana Wyszyńskiego oraz Karola Wojtyły.

Osoby, które w Paśmie Jałowieckim zechcą zatrzymać się na dłużej, mogą skorzystać z położonego przy Przełęczy Opaczne prywatnego schroniska. Nosi ono nazwę schroniska „W Murowanej Piwnicy im. Ks. Józefa Tischnera” i znajduje się na wysokości ok. 850 m n.p.m. Obiekt mieści się w dawnym budynku mieszkalnym z 1920 roku. W latach 1985 - 1990 istniała w tym miejscu Bacówka PTTK „Pod Jałowcem”, a po pięciu latach, wraz ze zmianą gospodarza, powstało istniejące do dziś schronisko. W roku 2010 przeszło ono gruntowny remont i zapewnia obecnie m.in. noclegi w pokojach wieloosobowych, wyżywienie oraz organizację imprez dla grup zorganizowanych. Ze schroniska podziwiać można widoki m.in. na Babią Górę i Policę.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK