newsletter
Podaj swój adres e-mail:

Co mówią gwiazdki.

Co mówią gwiazdki – kategoryzacja hoteli.

Ile razy szukając hoteli na wakacje zaznaczałeś ilość gwiazdek, które powinien mieć hotel do którego się wybierasz? Wiadomo im więcej gwiazdek tym lepszy hotel, ale czy każdy wie o co tak naprawdę z tymi gwiazdkami chodzi?

Gwiazdki nadawane są hotelom, które spełniają odpowiednie wymogi, są one szczegółowo ujęte w kategoryzacji hotelowej. System ten powstał po to, aby ujednolicić standardy w hotelach o tej samej kategoryzacji (ilości gwiazdek). Dzięki temu wiemy czego możemy oczekiwać od hotelu z 1 * a czego od hotelu z 5*. System określa standard oraz wyposażenie pokoi hotelowych, tego czy w hotelu znajduje się restauracja oraz bar, czy hotel posiada usługi dodatkowe takie jak sale konferencyjne, siłownia, basen itp. Im więcej gwiazdek posiada dany obiekt hotelowy, tym więcej usług proponuje.

Udogodnienia i wymogi kategoryzacyjne, które są szczegółowo przedstawione w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004r. z w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie. Rozporządzenie to jest ogólnie dostępne i każdy może sprawdzić, co powinien posiadać hotel, do którego właśnie się wybieramy.

Dokument ten zawiera wymagania które obejmują:

  • zewnętrzne elementy wyposażenia otoczenia hotelu (np. oświetlenie)
  • wewnętrzne wyposażenie obiektu (wodociągi, kanalizacja, ogrzewanie, klimatyzacja, windy)
  • pomieszczenia recepcyjne i gastronomiczne (np. minimalne powierzchnie, liczba i wyposażenie toalet)
  • minimalny zakres usług hotelarskich (np. budzenie)
  • minimalne powierzchnie pokoi hotelowych, wyposażenie w meble, oświetlenie, zaplecze higieniczno-sanitarne
  • minimalne wymagane kwalifikacje zawodowe personelu.

Jeśli obiekt spełnia wszystkie wymagania zostaje zaszeregowany do odpowiedniej kategorii i rodzaju, jest to tak zwana promesa. Promesa wydawana jest przez Marszałka Województwa i jest przydzielana na okres 2 lat. Dotyczy ona zaszeregowania nie tylko takich obiektów jak hotele, ale również moteli, pensjonatów, kempingów, domów wycieczkowych, schronisk młodzieżowych, schronisk i pól biwakowych. Wszystkie te nazwy są zastrzeżone i mogą być nadawane tylko pod warunkiem spełnienia wymogów kategoryzacyjnych. Bezprawne używanie tych nazw jest karalne, dlatego wiele przedsiębiorców próbuje oszukać klientów i używa nazw, które kojarzą się z tymi zastrzeżonymi, tak właśnie powstają różnego rodzaju otele itp.

Obiekty, którym zostały nadane odpowiednie nazwy oraz kategorie są kontrolowane. Jeśli poziom usług wymaganych w rozporządzeniu spadnie obiekt może stracić gwiazdkę a nawet nazwę. Daje to zapewnienie, że hotel który ma nadaną określoną liczbę gwiazdek oferuje nam właściwy poziom usług, takiej pewności nie dają nam inne obiekty, w których są świadczone usługi noclegowe. Owe obiekty nie są przez nikogo kontrolowane i często to, co jest ukazywane w opisach na stronach internetowych, może się mocno mijać z prawdą i zepsuć nam wymarzony wyjazd. Dlatego właśnie warto wybierać obiekty, które posiadają zaszeregowanie do odpowiedniego rodzaju oraz kategoryzacji. Przed wyjazdem warto sprawdzić czego możemy się spodziewać po danym obiekcie, co nam zapewnia i jaki standard oferuje.
Hotel „Klaudia” jako jedyny w Gminie Maków Podhalański i jeden z niewielu w okolicach Babiej Góry i Zawoi, posiada trzy gwiazdki *** i takie też standardy odpowiadające przepisom musi spełniać. Wymagania kategoryzacyjne skłaniają nas do ciągłego rozwoju, zarówno samego obiektu jak i personelu. A wszystko dla zadowolenia naszych klientów, gdyż naszym priorytetem jest by odpoczywali w komfortowym i profesjonalnie obsługiwanym obiekcie.

Zapraszam do odwiedzenia i skorzystania z usług eleganckiego hotelu.

autor: Klaudia Pochłopień 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK